Bist ve Ekonomi

Bist ve Ekonomi

Bist kavramı ekonomi çevrelerinde en çok kullanılan bir terimdir. Bu terim Türkiye’de borsa alanından etkin bir kurum olan Borsa İstanbul’u temsil eder. Borsa İstanbul ise Türk Ekonomisinin amiral gemisidir. Buradaki işlem hacmi ve yükseliş trendi ne kadar yükselirse ekonomik göstergeler o kadar iyidir demektir. Bundan dolayı BİST ekonominin seyrini gösteren en önemli unsurdur. Yine bu özelliği sadece yatırımcıların değil sade vatandaşların dahi Borsa İstanbul haberlerini takim etmelerinde etkilidir. Yatırımcılar Borsa İstanbul’daki seyre göre yatırımlarını yönlendirirler. Ülkemizde son zamanlarda borsacılık faaliyeti yoğunlaşmıştır bunun doğal sonucu olarak da BİST işlem hacmi genişlemiştir.

Bist 100 Endeksi, Borsa İstanbul’un içerisinde yer alan pay piyasası için temel endeks olarak kullanılır. BİST pazarlarında işlem gören, işlem hacmi ve piyasa değeri en yüksek olan 100 payın ortak performanslarının ölçülmesi sonucunda oluşturulmuştur. Borsa İstanbul’da işlem gören paylar yıl içerisinde toplam 4 kez gözden geçirilir. Bu gözden geçirilme aşamasından sonra BİST 100 Endeksinde yer alacak paylar belirlenir. Böylelikle BİST 100 Endeksinin sağlıklı bir şekilde oluşturulması sağlanmış olur. Ayrıca, BİST Endeksi Ülkemizin ekonomik göstergelerine rehberlik eder.

Borsa İstanbul kısaltılmış adıyla Bist, ülkemizde 1985 yılında kurulmuştur. İlk adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’dır. 2013 yılında günümüzdeki adı yani Borsa İstanbul adını almıştır. Borsa İstanbul, sermaye piyasası içerisinde faaliyet göstermekte olan Türk ve yabancı kaynaklı bankalara ve aracı kurumlara saklama ile takas hizmeti veren bir kurumdur. Resmi sloganı ‘’Yatırıma Değer!’’ olan Borsa İstanbul Türk Ekonomisine yön verir. Yönetim kurulunca seçilen 5 üyeden oluşan yönetim kurulu tarafından yönetilen Borsa İstanbul, çalışma usul ve esaslarını 19 Şubat 1996 tarih ve 225599 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete’de yayımlanmış olan, İstanbul Borsası Yönetmeliğinde belirtilen düzenlemeler belirler.

Bir önceki yazımız olan Bist ve Bist Haberleri başlıklı makalemizde Bist Haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir