Bist Neler Vaat Ediyor?

Bist Neler Vaat Ediyor?

dusus_56

Her ülkenin işlem yapılabilen birtakım para piyasası vardır. Bu piyasalar ülke içinde ve dışında yatırım yapmak isteyenler için hizmet vermektedir. Bu para piyasaları birçok unsuru bir araya getirmektedir. Hem alış hem de satış yapmak imkânı bulunan bu piyasalarda ciddi bir yatırım imkânı bulunmaktadır. Bunlardan birisi de İstanbul Borsasıdır. Türkiye’nin en köklü kurumlarında olan bu borsa birçok alt piyasaya da aracılık etmektedir.

2014 yılında yapılan bir sözleşme ile bu borsa bünyesinde hizmete başlayan bist kısa zamanda çok büyük ilgi görmüştür. Bu yeni piyasaya olan ilgi ile birlikte birçok Pazar da ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi olan Yıldız Pazar, büyük bir pazardır ve çok değerli paylar işlem görmektedir. Bu pazarda 100 milyonun üstündeki paylar işlem görür. Bir alt Pazar olan Ana Pazar ise 100 milyonun altındaki payların işlem gördüğü bir pazardır.

Bist piyasası her türden yatırımcı için imkân sunmaktadır. Bunlardan birisi de gelişen işletmeler için kurulan gelişen işletmeler pazarıdır. Böylece küçük olup büyümek isteyenlere büyük bir hizmet sunulmaktadır. Başka bir Pazar ise kolektif yatırım ürünleri pazarıdır. NİYİP yani nitelikli ürünler pazarı da kaliteli ve parasal değeri olan yatırımlardır. Yakın izlem pazarı ise çeşitli gelişmelere açık bir pazardır. Piyasa öncesi işlem platformu da ayrı bir pazardır.

Yeni olan bist ile tüm pazarlardan birinde işlem yapmak ve çeşitli alım satımlar gerçekleştirmek olasıdır. Yapılması gereken ise Borsa İstanbul bünyesindeki platformda hesap açmak ve yine borsa İstanbul sitesinden bu piyasayla ilgili haberleri takip etmektir. Tüm bu işlemler neticesinde çok farklı yatırımcı yelpazesine yatırım ve işlem imkânı sunan bu ortamda para kazanmak hiç de zor değildir.

Bir önceki yazımız olan İyi Yatırım İçin Takip Edilmesi Gereken Bist Haberleri başlıklı makalemizde Bist Haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir