Bist Nedir? Nasıl İşler?

Bist Nedir? Nasıl İşler?

Bist, Borsa İstanbul’un kısaltmasıdır. Eski adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ile 1995’ten itibaren hizmet vermeye başlayan İMKB, daha sonra isim değişikliğine gitmiş, 2012 yılında Borsa İstanbul, adını almıştır. Bist’in denetimi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılmaktadır. İşleyiş ve faaliyetlerini de Sermaye Piyasası Kanunu’na göre yürütmektedir. Amacı, sermaye piyasası araçlarının serbest rekabet ortamı içinde alınıp satılmasını sağlamaktır. Bunun için piyasanın şeffaf, rekabetçi, dürüst, istikrarlı bir alım satım ortamı olarak çalışmasını amaçlar. Çünkü yatırımcıların bu piyasayı tercih etmesi ve yatırım yapması için Bist’in güven vermesi gerekir. Bu güveni de ancak yatırımcıyı koruyarak sağlayabilir. O yüzden Bist’in en temel sorumluluğu sermaye piyasasının işleyişinde yatırımcıların haksız kayba düşmesini engellemektir. Bist’in sağlıklı çalışması ve piyasanın büyümesi ülke ekonomisine de artı kattığı için denetimi de sıkı biçimde yapılmaktadır.

Bist’te İşlem Nasıl Yapılır?

Bist’in belirli bir işleyiş yapısı vardır. Buna göre hafta içi beş gün işlem görmektedir. Gün içinde işlem saatleri ise 09:15-17:40 arasıdır. Bu gün ve saatlerde yatırım ürünlerinde hareketli bir işleyiş olur ve yatırımcılar da yatırımlarını Bist kurlarına göre ayarlarlar. Gerek ileri tarihli konum alırlar gerekse anlık konum belirlerler. Bu süreçte Bist, işlem yapılan bütün piyasa ürünleri hakkında yatırımcılara güncel bilgi akışı sağlar. Yatırımcılar da bu bilgi akışlarından gerek Bist’in sitesi aracılığıyla gerekse aracı kuruluşlar sayesinde haberdar olurlar. Öyleden önce ve öğleden sonra iki seans halinde işlem hareketleri yaşanan Bist, bünyesinde yüzlerce şirket barındırır. Bu şirketlerin çeşitli yatırım araçları üzerinden yatırımcılar işlem gerçekleştirir. Örneğin hisse senedi alım satımı yaparak kazanç elde etme ve yatırım yapma imkânı kazanırlar.

Bist İşlemlerinde Aracı Kuruluşlar

Yatırımcılar, Bist bünyesinde işlem yaparken aracı kuruluşlardan yararlanırlar. Aracı kuruluşlar aracılığıyla Bist bünyesinde yer alan şirketlerden hisse senedi alım satımı, kredili hisse senedi kullanımı, açığa satış işlemleri, sermaye artırımı ve temettü takibi gibi işlemleri gerçekleştirebilirler. Bu sayede miktar ve fiyat koşullu işlemler gerçekleştirerek yatırımlarını yükseltmeyi, sermayelerini arttırmayı sağlarlar. İşlem için en uygun zamanı takip ederek işlemlerinden karlı çıkmaya çalışırlar.

Bir önceki yazımız olan Bist Haberler Neden Takip Edilir? başlıklı makalemizde Bist Haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir