BİST Nedir, Nasıl İşlem Yapılır?

BİST Nedir, Nasıl İşlem Yapılır?

Borsa İstanbul deyiminin kısaltması olan Bist, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yerine kurulan borsadır ve 5 Nisan 2013 tarihinde bu adı almıştır. Borsa İstanbul A.Ş. (BİST) adı altında İMKB, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOP) ve İstanbul Altın Borsası (İAB) birleşmiştir. Şirketler, hisselerini aracı kurumlar aracılığı ile satarlar. Bu aşamadan sonraki işlemler BİST çatısı altında devam eder. Kısacası hisse senetlerinin ikinci elden satışı Borsa İstanbul’da yapılır.

bist-kampan-06_

İstanbul Borsası değeri ise BİST 100 Endeksi olarak kabul edilir. Borsa İstanbul Pay Piyasası için temel endeks olan BİST 100 Endeksi, 100 şirketin hisse senedinden oluşuyor. Bu 100 şirket; Ulusal Pazar’da işlem gören şirketler, girişim sermayesi yatışım ortaklıkları ve Kurumsal Ürünler işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıklarından seçiliyor. Bist işlemleri arasında hisse senedi alım satımları, kredili hisse senedi işlemleri, açığa satış işlemleri ve sermaye artırım ve temettü takip işlemleri yer alıyor. İşlem saatleri ise 09.15 ve 17.40 arasında.

Yatırımcıların Bist işlemlerini takip edebilecekleri güvenilir ve hızlı platformlara ihtiyacı var. Piyasayı dakikası dakikasına takip ederek yatırımcıyı bilgilendiren ve analizler sunan bu platformlardan cazip komisyon oranları ile faydalanabilmek için deneyimli adreslere yönelmek gerekiyor. Günlük iş yoğunluğunda piyasa takibi yaparak yatırımcının kâr etmesini sağlayan bu platformlarda teknolojinin her türlü olanağı mobil sistemler desteği ile kullanılarak hızlı ve doğru yatırım imkânları elde edilebiliyor.

Piyasaların açıldığı dakikalardan itibaren kapanış işlemlerine kadar gün içinde anlık analiz imkânı arayan yatırımcıların çok cazip oranlarla yararlanabilecekleri adreslerde Pay Piyasası takibi yapılabiliyor. Pay Piyasası Pazarları şunlardan oluşuyor: Yıldız Pazar, Ana Pazar, Gelişen İşletmeler Pazarı, Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı, Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı, Yakın İzleme Pazarı…

Bir önceki yazımız olan Bir Yatırımcı İçin Borsa İstanbul Haber ve Yorumlarının Önemi başlıklı makalemizde BİST, Bist Haberler ve Bist Haberler nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir