Bist ve Bist Haberleri

Bist ve Bist Haberleri

Açılımı Borsa İstanbul olan Bist Türkiye’nin en önde gelen ekonomi kurumlarından biridir. Bist 100 yatırım payının bir araya getirdiği ve Bist 100 endeksli olan Borsa İstanbul Pay Piyasası’dır. Bu piyasayı oluşturan kurumlar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(İMKB),Vadeli işlemler ve Opsiyon Piyasaları(VOB) ve İstanbul Altın Borsası’nın (İAB) bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bist haberler takip etmek kişinin sermaye piyasası araçları hakkında kolay bilgi sahibi olmasını sağlar.

Bist oluşturan tüm bu piyasa araçları ekonomiyi canlı tutan öğelerdir. Menkul kıymetleri hisse senetleri, tahviller, bono, intifa senedi, kar ve zarar ortaklığı, hazine bonoları, gelir ortaklığı senetleri ve ipotekli borç ve irtica senetleri oluşturur. Kişiler istekleri ölçüsünde Bist’te tüm bunlara ulaşabilirler. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası ise opsiyon, swap, futures ve forwaddan oluşur. Opsiyon bir diğer adıyla opsiyon sözleşmeleri iki türlü olur alım ve satım sözleşmeleri. Alım opsiyonu alan kişiye gelecekte belli fiyattan belli miktarda alma hakkı tanır. Satım opsiyonu alan kişiye belli fiyattan belli miktarda satılması hakkıdır. Swap sözleşmeleri karşılıklı olarak ödemelerin takasını belirttikleri finansal araçtır. Forwad bir dövizin o ulusun para cinsinden veya üçüncü bir para cinsinden değerinin belirlenmesine denir. Futures ise farklı bir ülke parasının veya değerli bir malın menkul kıymetin işlem gördüğü piyasada belirli fiyat üzerinden belirtilen tarih ve mekanda teslim aşma veya teslim edilmesine denir. Altın ise hepimizin bildiği evrensel olarak kabul gören nadir bulunan en değerli metallerden biridir. Bist haberler tüm bu konular hakkında merak edilenleri cevaplar.

Bist haberler internetten kolaylıkla ulaşılabilen bilgilendirici her türlü habere sahiptir. Tüm Bist meraklıları veya Bist’te işlem yapmayı düşünen kişiler bist haberlerini takip edip doğru kararlar alırlar.

Bir önceki yazımız olan Bist Verilerini Yakından takip Ederek yatırımlara Yön Verin başlıklı makalemizde BİST hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir