BIST ve BIST Endeksi

BIST ve BIST Endeksi

Borsa İstanbul kelimelerinin kısaltılmasına BIST denir. IMKB yani İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, hisse senetlerinin işlem gördüğü yer ile VOB yani Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası ve İstanbul Altın Borsası’nın (IAB) bir araya gelme sonucu oluşturulmuş borsa birleşimidir. Sermaye Piyasası Kurulundan izin alınarak, şirketlerin ilk defa hisselerini halka açacak olanlar hisselerini satabilmek için aracı kurumlar ile satış gerçekleştirirler. İlk satış gerçekleştirildikten sonra ikinci satış durumu ve ya sonraki satışlarda gerçekleşecek işlemler BIST aracılığı ile yapılır. Yani sonraki hisse satış işlemleri BIST ile gerçekleştirilir. Her hisse senedi için bir kod verilir. Her hisse ayrı bir koda sahiptir. Gün içerisinde hisselere alım ve ya satım teklifleri girilmektedir. Girilen sayılara göre alım ve satım gerçekleştirilir.

BIST Pay Endeksleri

BIST Pay Endeksleri, BIST 30, BIST 50 ve BIST 100 Endekslerini kapsamaktadır. . Borsa İstanbul’ da işlem gören grup halinde ortak olarak payların performansını ölçmek amacıyla BIST Pay Endeksleri oluşturulmuştur.

BIST 100 Endeksi temel endeks olarak, Borsa İstanbul Pay Piyasası için kullanılmaktadır. BIST 100 Endeksi, BIST 30 ve BIST 50 Endekslerini de kapsamaktadır. BIST 100 Endeks, Girişim sermayesi yatırımı ve gayrimenkul yatırımı ortaklarından olan Kurumsal Ürünler Pazarı’nda ve Ulusal Pazar’ da işlem gören şirketler ortaklıkları arasında seçilen 100 şirket arasındaki hisse senetlerinin bütününe denir.

BIST 50 Endeksi aynı şekilde Ulusal Pazar’da işlem gören ve Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul ve girişim sermayelerinin ortaklıkları sonucunda sadece 50 şirket arasındaki hisse senetlerinin tamamına denir. BIST 30 ise aynı şekildeki şirketlerden seçilen 30 paydan oluşmaktadır.

BIST 10 Banka Endeksi ise sadece Ulusal Pazar’dan seçilen 10 paydan oluşmaktadır. Bu endekslerin yanında şehirler için ayrı ayrı endeksler bulunmaktadır. İstanbul Borsası bunlara karşılık sadece BIST 100 Endeksini esas almaktadır. BIST 100 endeksi ilk ve ikinci seans kapanışlarının günlük olarak ve ayrı ayrı gerçekleştirmektedir. Kapanışlar da ise ikinci seans esas alınır.

BIST İşlemleri

BIST işlemleri resmi çalışma günleri hariç haftanın 5 iş günü gerçekleştirilmektedir. Günlük olarak işlem saatleri 09:15 ile 17:40 saatleri arasındadır. Her seansta aynı işlemler gerçekleştirilmektedir. BIST 100 endeksi ilk ve ikinci seans kapanışlarının günlük olarak ve ayrı ayrı gerçekleştirmektedir. Kapanışlar da ise ikinci seans esas alınır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nedir? Borsa Hareketlerini Etkileyen Unsurlar Nelerdir? başlıklı makalemizde BİST, borsa ve viop hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir