Bist Açılımı Nedir Ne Anlama Gelir?

Bist Açılımı Nedir Ne Anlama Gelir?

Yatırımcıların başvuru yaptığı ilk kaynaklardan biri olan Borsa İstanbul piyasalarda daha kolay bir şekilde tanıtılmak ve üzerinde işlem yapma kolaylığının da artmasını sağlamak amacıyla bist kısaltmasıyla anılmaktadır. Borsa İstanbul üzerinde yapılan tüm işlemler aynı zamanda birden fazla borsanın bir araya gelmesi ile oluşmuş olan işlemleri ifade etmektedir. Bunlar arasında İMKB olarak bilinen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, VIOP olarak bilinen vadeli işlem ve opsiyon borsası ve İAB olarak bilinen İstanbul Altın Borsası yer almaktadır. Kendi paylarının hisselerini ilk kez piyasaya açık hale getirecek olan kişiler bunun satın alınmasını sağlamak için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan almış oldukları izinlerle hareket edebiliyorlar.

Bist Endeksleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Borsa İstanbul olarak bilinen bist içinde söz konusu hisselerin değerlerinin daha görünür olmasını sağlamak amacıyla birden fazla endeks üzerinden elde edilen verilerle hareket edilmektedir. Bunlar arasında özellikle uluslararası alandaki etkinliği ile de dikkat çeken BIST 100 endeksi temel endeks olarak kullanıldığı için dikkat çekmektedir. Burada gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ile gelen 100 şirketin sahip olduğu hisse senetlerinden bir seçim yapılması gerçekleştirilmektedir. BIST 50 Endeksi olarak bilinen endeks içerisinde kurumsal ürünler pazarına dahil edilecek olan ürünler katılırken 50 pay söz konusu olmakta BIST 30 endeksinde ise bu pay 30 olmaktadır. BIST 10 endeksi ise yerli pazar içinde işlem yapan bankalar arasındaki 10 farklı bankadan hareketle belirlenen endekslerden olmaktadır.

Bist İşlemlerinde Takip Dikkatli Yapılmalıdır!

Yatırımcılar kendi yatırımlarının değerlenerek katlanmasını istiyorlarsa bu noktada bist işlemlerinin tamamında takip süreçlerini en özenli şekilde sürdürmelidirler. Özellikle anlık takip olanağı sağlayan siteler aracılığı ile kendi yatırım yapmış oldukları değerlerin hareketlerini dikkatlice gözleyebilirler. Yine aynı şekilde tekrar yatırım yapmaları gerekli olduğunda da daha önceki hareketleri değerlendirerek farklı veriler üzerinde işlem yapmaya devam edebilirler. Bu özelliğiyle kişilerin canlı takip desteği veren borsa sitelerinden faydalanması gerekmektedir. Böylece çok daha konuya hakim bir şekilde hareket etmek kolaylıkla mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bist Yatırımlarının Değerlendirilmesi başlıklı makalemizde BİST hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir