Bir Para Piyasası Foreks

Bir Para Piyasası Foreks

borsa-hesabi-acmak

Açılımı Foreign Exchange olan foreks paraların değerleri üzerindeki değişimler sayesinde yatırımcıların para kazanıp, yatırım yapabildiği bir para piyasasıdır. Foreks nedir diye sorulacak olursa borsaya göre çok daha esnek olan bir piyasadır demek yeterli olacaktır aslında. Bu esnekliğini ise hafta içi beş gün boyunca yirmi dört saat üstünden işlem yapılabilmesine borçludur. Bu yönüyle belki de en şeffaf ve esnek piyasadır.

Döviz alınıp satılan bu piyasa tüm dünya genelinde yatırım yapılabilen geniş bir alanda işlem görmektedir. Dolayısıyla çok kolay maniple edilebilen bir yapıya sahip değildir. Bu durum ise piyasanın uzun vadede kolay tahmin edilebilir olmasını netice vermiştir. Bu piyasada sadece dövizler değişim görmemektedir. Buğday, şeker gibi dayanıklı gıdaların da ciddi anlamda bir değeri vardır ve bu unsurlar üzerinden bu piyasalarda işlem yapılabilmektedir. Foreks nedir sorusuna cevap verebilmek için mutlaka bilinmesi gereken bir husustur. Bu yönüyle de tüm para piyasalarından farklı bir işlem yapısına sahiptir.

Foreks ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer husus ise bu piyasada kullanılan kaldıraç sistemidir. Bu sistem sayesinde elinizde bulunan değerli paranın üç hatta bazen dört misli oranda yatırım yapılabilme imkânının olmasıdır. Ayrıca bazı durumlarda yatırım yaptığınız unsur değer kaybederken bile siz para kazanabilirsiniz. Bu yönleriyle tüm piyasalardan farklı bir yapısı vardır.

2011 yılından itibaren ülkemizde de faaliyet gösteren foreks piyasası, SPK tarafından denetlenmektedir. Foreks nedir sorusunun bir başka aydınlatıcı cevabı ise açılış için para ödemeniz gerekmeyen ancak sonrasına akılcı işlemler ile çok fazla para kazanma imkânınız olan bir para piyasasıdır cevabı vermek en makul durum olacaktır. Her geçen gün daha fazla yatırımcıyla büyüyen bir piyasadır.

Bir önceki yazımız olan Yatırımlarınızı Uzman Desteği İle Yapmak İçin Bir Fırsatınız Var başlıklı makalemizde Foreks nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir