Bir​ ​Yatırımcı​ ​İçin​ ​Borsa​ ​İstanbul​ ​Haber​ ​ve​ ​Yorumlarının​ ​Önemi

Bir​ ​Yatırımcı​ ​İçin​ ​Borsa​ ​İstanbul​ ​Haber​ ​ve​ ​Yorumlarının​ ​Önemi

 

2012 senesinin sonunda hizmet vermeye başlayan Borsa İstanbul, yatırımcılar ve kurumlar tarafından kısaca BIST olarak bilinmektedir. Aslen borsa hisse senetlerini işleten İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası anlamına gelen VOB ve İstanbul Altın Borsası’nın bir araya getirilmesiyle meydana gelmiştir.

Şirketlerinin hisse senetlerini halka açması ve satması durumundan sonra gerçekleşen işlemlerin tamamı BIST üzerinde yapılır. Bu da hisse senedinin ikinci el satışı anlamına gelmektedir basitçe. Hisse senetlerinin belli kodları bulunmaktadır ve gün içinde her senet için alış ve satış teklifleri yazılır. Alım satım da bu fiyatlar üzerinden gerçekleşir. Buradan da anlaşıldığı üzere BIST mevzusunda başarılı olmak isteyen yatırımcılar BIST haberler ve güncel yorumlar hususlarında ilgili ve bilgili olmalıdır.

Borsa İstanbul’un 2014 senesinde imzaladığı anlaşmadan beri bünyesinde bulunan tüm piyasalar BISTECH ismi altında tek platformdan gbpjpy-210648-1dayçalışmaktadır. Bu durumda Pay Piyasası da yapısal açıdan değişmiştir. Böylece Ana Pazar, Gelişen İşletmeler Pazarı, Kolektif Yatırım Ürünleri, Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazar, Yakın İzleme Pazarı, Yapılandırılmış Ürünler Pazarı ve Yıldız Pazar ortaya çıkmıştır.

Borsa İstanbul’un ilk amacı ilgili sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet şartlarını sağlayarak, güvenlik, dürüstlük ve şeffaflık esasları altında sürdürülebilir, sabit bir alanda alım satımının yapılabilmesidir. Burada yapılan işlemler alım satımı ve alım satım emirlerini kolaylaştıracak şekilde çalışmaktadır. Kurumun gerçekleştirdiği oluşan tüm fiyatların tespiti ve ilanı işlevi ise bir yatırımcı için BIST haberler ile içli dışlı olmayı gerekli kılmaktadır.

BIST haberler ekranını takip eden yatırımcılar piyasalara daha kolay ve sağlıklı bir şekilde erişebilir. Bu anlamda borsa haberleri saatlik ve düzenli olarak takip edilmelidir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir