Amerika Merkez Bankası Yani Fed Nedir?

Amerika Merkez Bankası Yani Fed Nedir?

Dünya üzerinden ekonomik gösterge ve sistemlere etki edebilecek Fed yani Amerika Merkez Bankası gibi sadece birkaç kurum bulunmaktadır. Amerika Merkez Bankasının yüzyıldan fazla sürelik bir geçmişi bulunmaktadır. 1913 yılında kurulmuş olan bu banka Amerikan ekonomisinin gücü ile birlikte büyük bir güce sahiptir. İlk kuruluş amacı olarak Amerikan ekonomisinin parasal istikrarını sağlamak belirtilmiştir. 1935 yılında yapılan düzenlemeler ile Fed bugünkü güç ve özelliklere kavuşmuştur. Günümüzde tüm dünya üzerindeki ekonomik sistemlerin nabzını tutan ve seyrini değiştirebilen bir merkez bankası olarak görülmektedir. Fed kendi bünyesinde oluşturulmuş olan beş farklı yönetim ve karar organı ile yönetilmektedir.

Fed’in Görevleri ve Amacı Nedir?

Amerikan Merkez Bankası olan Fed temel olarak ekonomik istikrar ve fiyat istikrarını sağlamak ile görevlendirilmiş bulunmaktadır. Bunu yapabilmek için para, döviz ve diğer fiyatların istikrarını sağlama ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Buna ek olarak Amerikan Merkez Bankasının, Amerika’daki bankacılık sektörü ile ilgili düzenleme, denetleme görevi de bulunmaktadır. Bunu sağlayabilmek amacı ile de para arzlarını kontrol ederek düzen sağlamak, para politikalarının planlaması ve uygulamasını sağlamak, döviz ve altın gibi rezervleri yönlendirmek ve kâğıt olarak dolar basımını sağlamak bulunmaktadır. Bu görevler içinde para politikaları en büyük öneme sahip görevler arasında yer almaktadır. Bütün bu görevleri sağlayabilmek adına faizler ile ilgili düzenleme yapmak tüm dünyanın merakla beklediği Amerikan Merkez Bankası görevleri arasında yer almaktadır.

Fed’in Piyasalara Etkileri Nelerdir?

Fed tarafından yönetilmekte olan Amerikan ekonomisi dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almaktadır. Bu büyük ekonomide alınan kararlar ve yapılan düzenlemeler tüm dünya ekonomilerini etkilemektedir. Amerikan ekonomisinin gücünün yanı sıra Amerikan Dolarının dünya üzerinde en çok işlem gören para birimi olması da Amerikan Merkez Bankasının kararlarının tüm dünyayı etkilemesi sonucunu ortaya çıkartmaktadır. Amerikan doları ile ilgili arz ve talep değerleri tüm dünya ekonomileri üzerinde etkilidir. Ayrıca Amerikan Merkez Bankası tarafından alınacak faiz kararları tüm dünyada merakla beklenmektedir. Çünkü alınan bu kararların sonucunda her ülkenin ekonomisinde etkileri olacağı herkes tarafından bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Para Piyasaları İçerisinde Forex İşlemleri başlıklı makalemizde FED, fx ve para piyasaları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir