Altın Ons Kavramı

Altın Ons Kavramı

Özellikle ekonomik çevrelerin sıklıkla gündeme getirdiği bir kavram olarak altın ons değeri karşımıza çıkmaktadır. Ons esasında altın, gümüş ve platin gibi değerli madenlerin fiyatlarının hesaplanması için kullanılan bir birim ve ölçüdür. Bu noktada altın ons kavramı, altının değerini uluslar arası piyasa belirleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Altın Ons Değeri ve Ekonomiye Etkisi

Ekonomileri etkileyen unsulardan birisi de altının değeridir. Altının değerlenmesi ya da birim değerini düşmesi, uluslar arası olaylarla yakından ilgilidir. Dolayısıyla uluslar arası siyasi ve ekonomik olaylar altın ons değerini de yakından etkilemektedir. Bu durumda ülke içerisindeki altının fiyatlanmasında ya da düşük fiyatlı olmasında etkili olmaktadır. Bu bağlamda altın ons değeri, altının ulusal sınırlar içinde fiyatlarını da etkilemektedir.

Altın Ons Değeri ve Yatırımcılara Etkisi

Yatırımcılar açısından altın güvenli liman olarak tanımlanmaktadır. Özellikle uluslar arası piyasaların hareketlilik yaşadıkları dönemlerde altına talep artmaktadır. Ekonomik ve siyasal alandaki krizler yatırımcıyı altına yönlendirmektedir. Dolayısıyla talebin fazla olmasından kaynaklı olarak altın ons değeri artmaktadır. Bu durum ülkemiz ekonomisi için de geçerli olmaktadır. Çoğu zaman kriz durumlarında da ülkemiz yatırımcıları altına yönelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Altın Ons Nedir, Nasıl Hesaplanır? başlıklı makalemizde Altın ve Altın ONS hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir