Alım Satım Yaparak Para Kazanmak İsteyenler Borsada Buluşuyor

Alım Satım Yaparak Para Kazanmak İsteyenler Borsada Buluşuyor

Ekonomik verilerle gün içerisinde yoğun olarak ilgili olanların, hatta ekonomik verilerin ılığında ellerindeki altın ve dövizin getirilerini hesaplayan ev hanımlarının dahi sıklıkla duymaya alıştığı Borsa, gelen tanım olarak ticarete konu olabilecek her türlü iktisadi kıymete sahip ürünün alınıp satıldığı yer olarak tanımlansa da değerli kağıt olarak tanımlanan hisse senedi gibi değerler ve bunun yanında daha pek çok ekonomik değer borsanın konusu içinde kendisine yer bulur.  Borsada işlen gören mal ve hizmetleri dört ana guruba ayırabiliriz. Bu grupları kısaca tanımak gerekirse; altın ya da gümüş gibi değerli madenler, alüminyum, bakır gibi sanayi alanımda yoğun olarak kullanılan madenler, buğday, mısır, pamuk başta olmak üzere tarım ürünleri, petrol ve doğalgaz gibi enerji ürünlerini ayrı ayrı sınıflamak gerekecektir.

Bu malların haricinde borsa denildiğinde akıllara ilk olarak gelen hisse senetleri, tahvil, bono gibi değerli kağıtları da yine ayrı bir başlıkta değerlendirmek gerekir. Bu ayrımın yapılmasındaki en büyük amaç, her gurup emtianın kendi arasında değerleme işlemine tabi olacağı için kendine has kurallarının da olmasından kaynaklanmaktadır.

Borsa alanında yapılan ticareti, klasik alım satım yöntemlerinden ayrı tutmak gerekir. Bunun en büyük nedeni ise, borsada işlem yapan kurumlar ile alım satım yapan kişilerin birbirlerini görmeden hatta çoğu kez aldıkları ürün ya da hisse senedini dahi görmeden alım satım yapmalarıdır. Bu ticaret yönteminde en büyük görev kuşkusuz aracı kurumlara düşmektedir. Aracı kurumlar borsada işlem gören tüm emtia için hizmet verdikleri kişilerden gelen al ve sat komutları ile devreye girerek borsadaki işlemleri gerçekleştirir.  Borsa, kar ve zarar hesapları üzerine kurulmuş bir Pazar olarak da değerlendirilebilir. Borsada yatırım yapan kişi hisse senedi ya da hizmetin değeri düştüğünde alıp yükseldiğinde satarak aradaki fark kadar para kazanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Borsa Hakkında Detaylı Bilgiler başlıklı makalemizde borsa hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir